Yetiho blog

Péče o dřevěná servírovací prkénka

Dřevěná servírovací prkénka jsou nejen krásná, ale také velmi odolná a funkční. Abychom zachovali jejich kvalitu a krásný vzhled po mnoho let, je třeba o ně pečlivě pečovat. Níže naleznete několik tipů, jak o dřevěná prkénka správně pečovat.

Běžná údržba dřevěných prkének

Pravidelná údržba je klíčem k udržení dřevěného prkénka v dobrém stavu.

Po každém použití je vhodné prkénko umýt mokrým hadříkem. Nikdy nedávejte dřevěné prkénko do myčky na nádobí, vysoké teploty a dlouhé namáčení mohou dřevo poškodit.

Po umytí prkénko vždy okamžitě osušte čistým suchým hadříkem. Nechte ho poté ještě chvíli stát na vzduchu, aby zcela vyschlo.

Aby dřevo zůstalo chráněné a mělo pěknou kresbu, pravidelně (cca jednou za měsíc) aplikujte potravinářský minerální olej nebo jiný vhodný olej na dřevěné nádobí. Olej nejen chrání dřevo před vysycháním a praskáním, ale také oživuje jeho přirozenou krásu.

Skladování prkének

Správné skladování prkénka je také důležité. Pokud je to možné, skladujte prkénko ve vertikální poloze, aby mohlo dobře větrat a předešlo se tak případné deformaci.

Prkénko uchovávejte na suchém místě, mimo dosah přímého slunečního světla a vlhkosti, které by mohly dřevo poškodit.

Ošetření povrchu servírovacího dřevěného prkénka

Pokud je povrch prkénka hrubý nebo poškrábaný, můžete jej jemně obrousit jemným brusným papírem (zrnitost 220). Po obroušení prkénko očistěte a znovu naolejujte.

Další rady a tipy na údržbu prkének

Nikdy nepoužívejte agresivní čisticí prostředky nebo bělidla, které by mohly dřevo poškodit.

Pokud prkénko používáte často, střídavě používejte obě strany, aby se opotřebovávalo rovnoměrně.

Pravidelně kontrolujte prkénko a v případě potřeby jej obrousíte a znovu naolejujete, aby zůstalo v co nejlepším stavu.

Správná péče o dřevěná servírovací prkénka zajistí, že budou dlouho vypadat krásně a plnit svou funkci. Dodržováním výše uvedených kroků a tipů můžete výrazně prodloužit životnost svého prkénka a těšit se z jeho přirozené krásy po mnoho let.

Jak pečovat o dřevěné šperky

Dřevěné šperky provázejí lidstvo od nepaměti. Dřevo je materiál, který měl člověk vždy “při ruce”, je snadno zpracovatelný a proto ho jako základní surovinu používal i pro výrobu šperků. Jak ale o dřevěné šperky pečovat, aby nám dlouho vydržely?

Dřevěné šperky a voda

Dřevěné šperky, které najdete v mé nabídce, jsou většinouu ošetřeny směsí přírodních olejů. Ten šperkům poskytne základní ochranu a ochrání je v běžných situacích, mějte však na paměti, že dřevo je materiál, kterému dlouhodobé vystavování vodě příliš nesvědčí. Pokud se staně, že dřevěný šperk zapomenete sundat např. v bazénu, je pravděpodobné, že šperk “natáhne” vlhkost. V takovém případě dřevěný šperk v žádném případě nesušte na přímém zdroji tepla (topení, slunce …), hrozí jeho zkroucení nebo prasknutí. Šperk pořádně osušte hadříkem a nechte samovolně vyschnout na suchém místě. Při krátkodobém vystavení šperku vodě stačí šperk osušit hadříkem. Pozor dávejte na styk dřevěných šperků s chemikáliemi. Čistící prostředky, které obsahují např. bělidla nebo čpavek, dokáží dřevěný šperk zcela znehodnotit. Také před sprchováním nebou koupelí je vhodné dřevěný šperk sundat.

Poškrábání a jiné mechanické poškození dřevěného šperku

Při běžném užívání by k poškození dřevěných šperků dojít nemělo. S dřevěnými šperky bychom však měli zacházet šetrně, ačkoli k výrobě šperků používám převážně tvrdší dřevo, jedná se o materiál, který lze mechanicky poškodit. Pokud dřevěný šperk zrovna nenosíte, je dobré, aby byl uložen samostatně. Nosit šperk např. v kapse kalhot s klíči není dobrý nápad, hrozí jeho poškrábání či prasknutí.

Jak čistit dřevěný šperk

K vyčištění dřevěného šperku stačí obyčejná voda, případně voda s mýdlem. Šperk omyjte, osušte hadříkem, a nechte na suchém místě vysušit.

Pravidelná údržba dřevěných šperků

Údržba dřevěných šperků je jednoduchá. Pokud se vám zdá, že se váš šperk už neleskne jako dříve, stačí dřevo lehce potřít vhodným olejem (např. lněný, lze použít i kuchyňský řepkový) a poté, po pár minutách, přeleštit flanelovým hadříkem. Nezapomeňte olej důkladně setřít i z pryskyřice (pokud máte dřevěný šperk s pryskyřicí). Tuto pravidelnou údržbu provádějte jednou za čtvrt roku.

Může dřevěný šperk změnit barvu?

Dřevo je přírodní materiál, který svou barvu změnit může. Například při pravidelném dlouhodobém vystavení slunci.

Jak pečovat o pryskyřici na dřevěném šperku?

Samotná pryskyřice na dřevěných špercích nevyžaduje téměř žádnou péči. V případě potřeby je možné ji lehce přeleštit leštěnkou na plast. Stejně jako u dřeva i u pryskyřice dáváme pozor na mechanické poškození, pryskyřice je náchylná zejména na poškrábání.