Dřevěné šperky provázejí lidstvo od nepaměti. Dřevo je materiál, který měl člověk vždy “při ruce”, je snadno zpracovatelný a proto ho jako základní surovinu používal i pro výrobu šperků. Jak ale o dřevěné šperky pečovat, aby nám dlouho vydržely?
Dřevěné šperky a voda
Dřevěné šperky, které najdete v mé nabídce, jsou většinouu ošetřeny směsí přírodních olejů. Ten šperkům poskytne základní ochranu a ochrání je v běžných situacích, mějte však na paměti, že dřevo je materiál, kterému dlouhodobé vystavování vodě příliš nesvědčí. Pokud se staně, že dřevěný šperk zapomenete sundat např. v bazénu, je pravděpodobné, že šperk “natáhne” vlhkost. V takovém případě dřevěný šperk v žádném případě nesušte na přímém zdroji tepla (topení, slunce …), hrozí jeho zkroucení nebo prasknutí. Šperk pořádně osušte hadříkem a nechte samovolně vyschnout na suchém místě. Při krátkodobém vystavení šperku vodě stačí šperk osušit hadříkem. Pozor dávejte na styk dřevěných šperků s chemikáliemi. Čistící prostředky, které obsahují např. bělidla nebo čpavek, dokáží dřevěný šperk zcela znehodnotit. Také před sprchováním nebou koupelí je vhodné dřevěný šperk sundat.
Poškrábání a jiné mechanické poškození dřevěného šperku
Při běžném užívání by k poškození dřevěných šperků dojít nemělo. S dřevěnými šperky bychom však měli zacházet šetrně, ačkoli k výrobě šperků používám převážně tvrdší dřevo, jedná se o materiál, který lze mechanicky poškodit. Pokud dřevěný šperk zrovna nenosíte, je dobré, aby byl uložen samostatně. Nosit šperk např. v kapse kalhot s klíči není dobrý nápad, hrozí jeho poškrábání či prasknutí.
Jak čistit dřevěný šperk
K vyčištění dřevěného šperku stačí obyčejná voda, případně voda s mýdlem. Šperk omyjte, osušte hadříkem, a nechte na suchém místě vysušit.
Pravidelná údržba dřevěných šperků
Údržba dřevěných šperků je jednoduchá. Pokud se vám zdá, že se váš šperk už neleskne jako dříve, stačí dřevo lehce potřít vhodným olejem (např. lněný, lze použít i kuchyňský řepkový) a poté, po pár minutách, přeleštit flanelovým hadříkem. Nezapomeňte olej důkladně setřít i z pryskyřice (pokud máte dřevěný šperk s pryskyřicí). Tuto pravidelnou údržbu provádějte jednou za čtvrt roku.
Může dřevěný šperk změnit barvu?
Dřevo je přírodní materiál, který svou barvu změnit může. Například při pravidelném dlouhodobém vystavení slunci.
Jak pečovat o pryskyřici na dřevěném šperku?
Samotná pryskyřice na dřevěných špercích nevyžaduje téměř žádnou péči. V případě potřeby je možné ji lehce přeleštit leštěnkou na plast. Stejně jako u dřeva i u pryskyřice dáváme pozor na mechanické poškození, pryskyřice je náchylná zejména na poškrábání.